Frågor & svar om Linnémarschen

Har du frågor om Linnémarschen så skicka in dem till info@linnemarschen.se.

Fråga 1: Kan jag anmäla mig till både lördagen och söndagen?

Javisst det går bra, en del går Marathon Walk 42 km på lördagen och Äventyrsvandringen med familjen på söndagen. En del har också anmält sig på 21 km Kype-Ymer  (lördag) + 21 km Rya Åsar (söndag), dvs  ett maraton 42 km på 2 dagar. Bra motion!

Fråga 2: Kan jag ta med mig hunden?

Det går alldeles utmärkt att ta med sig hundar på Linnémarschen, men det gäller på söndagens banor. På lördagens banor kan dock inga hundar följa med från starten  p g a att de inte får passera genom Borås Djurpark. Ev kan du "fånga upp"  din hund  vid Kypegården efter ca 4 km (ca 09.40 -10.00) om du har någon som kan köra den dit.

Fråga 3: Är det OK om jag springer Marathon Walk?

Marathon Walk 42 km är en vandring i första hand, men självklart får du springa om du vill. Vi har dock ingen tidtagning.

Fråga 4: Vad finns det för mat/vätskekontroller under Marathon Walk 42 km?

Det finns 9 st. kontroller under Marathon Walk 42 km. Vid 5 kontroller serveras det mat/fika som smörgås, kaffe, bulle, nyponsoppa, frukt och saltgurka (dock inte allting på alla); Ymergården 9 km, Kransmossen 15 km, Naturreservatet Älmås 22 km, Osdal (Ridhuset)  29 km och Ramnaparken efter 36 km. De övriga är vätskekontroller med saft och vatten. Eventuellt lägger vi till en extra vätskestation mot slutet vid varmt väder. Det kan vara bra att ha med sig ett vätskebälte att tanka vid depåerna.

Fråga 5: Har tänkt anmäla min familj men vi ska gå olika banor. I webbanmälan kan man dock bara anmäla fler personer på samma bana. Hur gör jag?

Anmälningssystemet är byggt så att varje webbanmälan gäller samma bana. Du anmäler er helt enkelt i 2 eller flera omgångar och anger då olika banor.

Fråga 6: Kan jag gå med barnvagn?

5 km Äventyrsvandringen och 9 km Viskan är med lätt ansträngning framkomliga med barnvagn. På 9 km-banan får du dock ta en liten extra sväng på några hundra meter efter Almenäs. Fråga i starten hur du ska gå. Det är också skyltat där du ska vika av på denna extra slinga. De övriga banorna är inte att rekommendera med barnvagn pga av de bitvis går på smala och "knaggliga" skogsstigar.

Partners till Linnémarschen: Borås Stad Borås Tidning Sjuhärads Kommunalförbund
Nordea Intersport Craft 8848 Altitude Borås Djurpark ICA Maxi Didrikssons
XtraVaganza Scandic Plaza Borås
Producerad av Blixtra
Om webbplatsen   © Copyright 2010 Hestra IF